30 Kasım 2019 Cumartesi

Red Dead Redemption Türkçe Çeviri Çalışması

Çalışmalar devam ediyor

Duyuru
Yakın zamanda aldığımız Red Dead Redemption 2'nin Türkçe yama çalışması haberine şüphesiz hepimiz sevinmiştik. 2. oyunun Türkçe olup 1. oyunun Türkçe olmaması ise bizleri hem rahatsız etti hem de bu yamayı kendimize bir meydan okuma olarak gördük. Eski zamanlarda yaptığımız GUN yamasından sonra böylesine bir oyuna Türkçe yama hazırlıyor olmak bizleri hem heyecanlandırıyor, hem de mutlu ediyor.

Plus çeviri olarak şu zamana kadar hazırladığımız yamaların kalitesine güveniyoruz ve bu çalışmanın altından da alnımızın akıyla kalkacağımızı düşünüyoruz. Tabii ilk önce devam etmekte olduğumuz diğer yamaları tamamlayacağız ki sonradan aksama olmasın. Hazır ortada henüz ele avuca gelmeyen bir çalışma yokken sorulabilecek bazı sorulara cevap verelim:

Çeviri ne zaman çıkar?
Bunun için henüz erken. Bizde kestiremiyoruz.

Yama ücretli mi olacak, yoksa herkese sunulacak mı?
Tabii ki de ÜCRETSİZ olacak, eminiz ki bu oyunu zamanında İngilizce olarak oynayıp hikâyeyi tam olarak kavrayamayan bir sürü kişi var. Plus Çeviri elinden çıkan her Türkçe yama ücretsizdir ve öyle de kalacak. Ha, siz yine de destek olmak istiyorsanız, sitemize gidip BAĞIŞ başlığı altındaki KURUMLARA bağış yapabilirsiniz. İsterseniz TEMA'ya bir fidan bağışlayabilir, LÖSEV-TEGV kurumlarındaki kişilere yardımcı olabilir, yahut MEHMETÇİK VAKFI'na bağış yapabilirsiniz. Onların paraya daha çok ihtiyacı var.

Yama hangi platformlarda olacak?
Öncelikli olarak Playstation 3 ve Rpcs3 emulatör. Asıl amacımız Pc oyuncularının da bu yamayla birlikte oynaması. Fakat şu an için emulatörler pek sağlıklı çalışmıyor. Bizler çeviriyi bitirene kadar ümit ediyoruz ki emulatörde Red Dead Redemption oynamak daha akıcı hâle gelir. Ps3 ve emulatörde şu an için yamamız sorunsuz çalışmaktadır. Tek sıkıntımız fontları henüz halledemedik. Onu da ilerleyen zamanlarda halletmeye çalışacağız. Xbox 360 ve Xenia emulatörü için de yamamızı adapte etmeyi düşünüyoruz ama önceliğimiz tabii ki Ps3 ve Rpcs3.

29 KASIM - GÜNCELLEME
Red Dead Redemption uzun serüvenli bir çeviri olacağı için, şimdilik Red Dead Redemption: Undead Nightmare çevirisine devam ediyoruz.
Red Dead Redemption: Undead Nightmare çevirisinin son durumu %10. Undead Nightmare çevirisi bittikten sonra Red Dead Redemption'a odaklanacağız. Merak edenler için Rdr1 56.297 satır, 376.390 kelime'den oluşuyor.
Undead Nightmare çok daha kısa olduğu için önceliği bu oyuna vermek istedik. Anlayışla karşılayacağınızı ümit ediyoruz. Oynanış videosu Xenia Xbox 360 emulatör üzerinden alınmıştır. Ps3 emulatöründe fps değerleri stabil olmadığı için

Rpcs3 üzerinden kayıt alamadık. İlerleyen günlerde tekrardan bir oynanış videosu gelecektir. Çeviriyle ilgili görüşlerinizi de mutlaka bize bildirmeyi unutmayın.

Oyun İçi VideoOyun İçi Görüntüler
Dokulardan bir örnek:

Çeviri ilerledikçe konu güncellenecektir...

12 yorum:

 1. Öncelikle Bu işe başladığınız için çok teşekkürler ve Başarılar dilerim. Bu yama Red dead redemption Goty sürümüne de uyacak mı ?

  YanıtlaSil
 2. GOTY üzerinden çeviriyoruz

  YanıtlaSil
 3. çok güzel düşünce. şimdiden emeği geçenlere teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. Mehmetçik Vakfı'na her ay düzenli bağış yapan bir insan olarak, bu çeviriniz vesilesiyle de gururla bir bağış daha gerçekleştireceğim. Elinize kolunuza sağlık şimdiden...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem bizleri hem de ihtiyaç sahiplerini çok mutlu etmiş olursunuz. :)

   Sil
 5. Merhabalar,
  Çok sevindirici bir haber, şuan yeni öğrendim birinci oyunun türkçe yama çalışmasını kolaylıklar diliyorum. Yamanın tahmini çıkış süresi ne zaman olabilir? Teşekkürler tekrar böyle bir çalışmaya başladığınız için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En başta elimizdeki çevirilerin bitmesini bekleyeceğiz. Ondan sonra başlayacağız.

   Sil
 6. Öncelikle yama için teşekkürler tahmini de olsa bir süre verme şansınız var mı ve yardım edebileceğimiz bir konu var mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yazık ki bir süre veremiyoruz fakat İngilizce seviyeniz çeviri için yeterli olduğunu düşünüyorsanız bizimle çalışaşabilirsiniz. :) "Bize Katılın" bölümünden başvuru formunu doldurabilirsiniz.

   Sil
 7. başka projileriniz varmı acaba ? birde şu sürpyiz yama hangi oyun çok merak ettik artık :D ?

  YanıtlaSil
 8. ha gayret beyler ha gayret başarılı çalılşmalarınız var başarılarınızın devamı dileğiyle

  YanıtlaSil